2019 ADCC World Championship
Sep 27-29
Anaheim, CA

Superfight

Andre Galvao (defending champion) vs Felipe Pena (2017 absolute champion) 

Men -66kg

South American Trials Winner: Ruan Alvarenga (BRA)

2nd European Trials Winner: Thomas Halpin (IRE) 

Asia-Oceania Trials Winner: Kenta Iwamoto (JPN)

2nd North American Trials Winner: Nicky Ryan (USA) 

Invited: Geo Martinez (USA)

Invited: Augusto "Tanquinho" Mendes (BRA)

Invited: Shane Jamil Hill-Taylor (USA)

Invited: Paulo Miyao (BRA)

Invited: Gianni Grippo (USA)

Invited: Pablo Mantovani (BRA)

Invited: Keith Krikorian (USA)

Invited: Bruno Frazatto (BRA)

Invited: Matheus Gabriel (BRA) 

Invited: Kennedy Maciel (BRA)

Invited: Richard Alarcon (USA)

Invited: Tye Ruotolo (USA)

Men -77kg

2017 champion: JT Torres (USA)

1st European Trials Winner: Ross Nicholls ( GBR)

1st North American Trials Winner: Jon Satava (USA)

2nd North American Trials Winner: John Combs (USA) 

South American Trials Winner: Servio Tulio (BRA)

2nd European Trials Winner: Mateusz Gamrot (POL)

Asia-Oceania Trials Winner: Lachlan Giles (AUS)

Invited: Vagner Rocha (BRA/USA)

Invited: Oliver Taza (CAN/LEB)

Invited: Edwin Najmi (USA)

Invited: Renato Canuto (BRA)

Invited: Lucas Lepri (BRA)

Invited: Celso Vinicius (BRA)

Invited: DJ Jackson (USA)

Invited: Dante Leon (CAN)

Invited: Garry Tonon (USA) 

Men -88kg

1st European Trials Winner: Adam Wardzinski (POL)

1st North American Trials Winner: Alec Baulding (USA)

2nd North American Trials Winner: Josh Hinger (USA) 

South American Trials Winner: Gabriel Almeida (BRA)

2nd European Trials Winner: Ben Dyson (GBR) 

Asia-Oceania Trials Winner: Keller Locke-Sodhi (AUS)

-99kg 2nd North AmericanTrials Winner: Mason Fowler (Switches with Keenan Cornelius)

Invited: Craig Jones (AUS)

Invited: Rustam Chsiev (RUS)

Invited: Mike Perez (USA)

Invited: Murilo Santana (BRA)

Invited: Gabriel Arges (BRA)

Invited: Matheus Diniz (BRA)

Invited: Jon Blank (USA)

Invited: Valdir Araujo (BRA) 

Invited: Pedro Marinho (BRA) 

Men -99kg

1st European Trials Winner: Perttu Tepponen (FIN)

1st North American Trials Winner: Tim Spriggs (USA) 

South American Trials Winner: Paulo Jose Barauna (BRA)

2nd European Trials Winner: Mraz Avdoyan (GER) 

2017 88kg champion: Gordon Ryan (moves up to -99kg)

1st North American Trials Winner: Aaron "Tex" Johnson (USA)

Invited: Ben Hodgkinson (AUS)

Invited: Vinny Magalhaes (BRA)

Invited: Patrick Gaudio (BRA)

Invited: Lucas "Hulk" Barbosa (BRA) 

Invited: Jackson Sousa (BRA)

Invited: Paul Ardila (USA)

Invited: Fellipe Andrew (BRA)

Invited: Vinicius "Trator' Ferreira (BRA)

Invited: James Puopolo (USA) 

Invited: Dan Martinez (USA) 

Men +99kg

2017 champion: Marcus Buchecha Almeida (BRA)

1st European Trials Winner: Eldar Rafigaev (Moldova)

2nd North American Trials Winner: Nick Rodriguez (USA)

South American Trials Winner: Antonio Braga Neto (BRA)

2nd European Trials Winner: Mateusz Juskowiak (POL) 

2017 champion: Yuri Simoes (moves up to +99kg)

Invited: Orlando Sanchez (USA)

Invited: Roberto "Cyborg" Abreu (BRA)

Invited: Jared Dopp (USA)

Invited: Kaynan Duarte (BRA)

Invited: Victor Hugo (BRA)

Invited: Mahamed Aly (BRA)

Invited: John Hansen (USA) 

Invited: Eliot Marshall (USA) 

Invited: Max Gimenis (BRA)

Invited: Hudson Taylor (USA) 

Women -60kg

2017 champion: Beatriz Mesquita (BRA)

North American Trials Winner: Jena Bishop (USA) 

European Trials Winner: Livia Giles (POL)

Asia-Oceania Trials Winner: Rikako Yuasa (JPN)

Invited: Bianca Basilio (BRA)

Invited: Elvira Karppinen (FIN)

Invited: Ffion Davies (GBR)

Invited: Catherine Perret (BRA) 

Women +60kg

2017 champion: Gabi Garcia (BRA)

North American Trials Winner: Amanda Leve (USA) 

South American Trials Winner: Carina Santi (BRA)

European Trials Winner: Stephanie Egger (SUI)  

Invited: Jessica Flowers (BRA)

Invited: Tayane Porfirio (BRA)

Invited: Nathiely de Jesus (BRA)

Invited: Ana Carolina Vieira (BRA)