Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 1:30 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 2:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Today · 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Today · 3:00 PM UTC
CAUSA FS/GR State
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Russell Townsend
Results
High School Results
High School
High School
International
Youth
Other
Season
2009-2010
2008-2009
2007-2008
2006-2007
Team Name
Coleman
Oconto Falls/Abrams
WI
WI-Oconto Falls
Wisconsin
2009-2010
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
05/15
L
TF 6-0
C. Savage
---
USAW N. Plains Regional Jr. Freestyle
Junior
171 lbs
05/15
W
TF 6-0
C. Farrell
Minnesota
USAW N. Plains Regional Jr. Freestyle
Junior
171 lbs
05/15
L
F 5-0 0:18
N. Proctor
Illinois
USAW N. Plains Regional Jr. Freestyle
Junior
171 lbs
05/15
W
F 7-0 0:20
M. Sheim
Iowa
USAW N. Plains Regional Jr. Freestyle
Junior
171 lbs
05/14
L
TF 7-0
J. Waste
MN
USAW N. Plains Regional Jr. Greco-Roman
Juniors
171 lbs
05/14
W
DEC 0-6
C. Savage
---
USAW N. Plains Regional Jr. Greco-Roman
Juniors
171 lbs
05/14
L
F 0-0 0:44
N. Burak
CO
USAW N. Plains Regional Jr. Greco-Roman
Juniors
171 lbs
05/14
L
F 0-0 0:44
N. Burak
CO
USAW N. Plains Regional Jr. Greco-Roman
Juniors
171 lbs
03/05
W
F 0-0 3:25
B. Blaser
---
WIAA Team State
D2/D3 - Semi-Finals (Sat 1 p.m.)
160
03/05
W
MD 14-6
R. Chubb
Mineral Point
WIAA Team State
D1/D2/D3 Finals (Sat 6 p.m.)
160
01/30
L
DEC 5-3
R. Wischer
---
Pulaski Invitational
Semis & 2nd WB (16 Man)
160
01/30
L
MD 11-2
J. Weber
---
Pulaski Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
160
01/30
W
F 0-0 1:56
D. Hoffman
Shawano
Pulaski Invitational
Champ Round 1 (16 Man)
160
01/13
W
DEC 8-3
T. Wenzel
Seymour
Coleman @ Seymour
Round 1
160
12/30
W
DEC 6-4
S. Palmer
Menasha
Oshkosh Lourdes OTW Wrestling Classic 09
Placement Matches 7th,9th,11th 3:00 PM
160
12/30
W
F 0-0 4:50
T. Bust
Freedom
Oshkosh Lourdes OTW Wrestling Classic 09
Round 9
160
12/30
L
F 0-0 3:03
J. Tulachka
Mishicot
Oshkosh Lourdes OTW Wrestling Classic 09
Round 7
160
12/30
W
DEC 9-7
M. Ingebretson
Chippewa Falls
Oshkosh Lourdes OTW Wrestling Classic 09
Round 6 - Quarters & 5th WB 9:30 AM
160
12/30
W
DEC 7-4
L. Schwenker
Whitefish Bay
Oshkosh Lourdes OTW Wrestling Classic 09
Round 5
160
12/30
L
DEC 8-7
T. Williams
Manawa
Oshkosh Lourdes OTW Wrestling Classic 09
Round 4
160
12/29
W
DEC 9-5
K. Ress
De Pere
Oshkosh Lourdes OTW Wrestling Classic 09
Round 2
160
12/16
L
DEC 10-5
T. Williams
Manawa Little Wolf
Coleman @ Manawa Little Wolf
Round 1
160
12/16
W
F 0-0 4:56
T. Sumnicht
Bonduel
Coleman @ Bonduel
Round 1
160
12/05
L
DEC 4-2
T. Larson
Marshfield
Campbellsport Cougar Invite
Placement Matches (8 Man)
160
12/05
W
F 0-0 2:54
J. Straub
Campbellsport
Campbellsport Cougar Invite
Semis & 1st WB (8 Man)
160
12/05
W
DEC 6-4
J. Adams
Beaver Dam
Campbellsport Cougar Invite
Quarterfinals (8 Man)
160
2008-2009
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/17
W
F 0-0 1:24
M. Zarling
Brillion
D3 Team Sect. B - Crivitz
Semifinals
160
02/17
W
F 0-0 3:30
A. Karlen
Edgar
D3 Team Sect. B - Crivitz
Finals
160
02/14
W
F 0-0 0:25
J. Shicks
Crandon
D3 Reg. 1 - Coleman
1st, 3rd, 5th (8 Man)
160
02/14
L
DEC 7-4
D. Dollar
Florence
D3 Reg. 1 - Coleman
Semis & 1st Wrestleback (8 Man)
160
02/14
W
F 0-0 1:17
M. Paszak
Three Lakes
D3 Reg. 1 - Coleman
Quarterfinals (8 Man)
160
02/14
L
NC 0-0
D. Dollar
Florence
D3 Reg. 1 - Coleman
2nd Place Match (8 Man)
160
01/31
L
DEC 7-1
B. Lecher
Hortonville
Pulaski Invitational
Semis & 3rd WB (16 Man)
152
01/31
W
F 0-0 1:45
J. Jorgenson
Oconto Falls
Pulaski Invitational
2nd Wrestleback (16 Man)
152
01/31
L
F 0-0 1:57
E. Vanevenhoven
Kaukauna
Pulaski Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
152
01/31
W
F 0-0 3:31
J. DeGroot
Luxemburg-Casco
Pulaski Invitational
Round 1 (16 Man)
152
12/17
L
DEC 6-2
A. Kons
Manawa Little Wolf
Manawa Little Wolf @ Coleman
Round 1
160
12/17
L
F 0-0 3:48
B. Tauchen
Bonduel
Bonduel @ Coleman
Round 1
160
12/06
L
F 11-5 4:48
M. Samsa
Oconto Falls
Oconto Falls @ Coleman
Round 1
160
2007-2008
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
04/25
L
TF 6-0
A. Yde
North Lake
WWF State Freestyle Tournament
Cadet
152
04/25
L
TF 7-0
D. Jentz
Advance
WWF State Freestyle Tournament
Cadet
152
04/25
L
DEC 5-3
N. Larson
Victory School of Wrestling
WWF State Freestyle Tournament
Cadet
152
04/25
W
F 0-0 0:27
D. Rose
---
WWF State Freestyle Tournament
Cadet
152
04/25
W
TF 8-2
A. Kite
Combat Wrestling Club
WWF State Freestyle Tournament
Cadet
152
04/18
W
DEC 7-7
L. Roffers
Fond du Lac
WWF State Greco Tournament
Cadet
152
04/18
W
F 0-0 0:12
A. Kite
Combat
WWF State Greco Tournament
Cadet
152
04/18
W
DEC 8-1
D. Jentz
Advance
WWF State Greco Tournament
Cadet
152
04/18
W
DEC 1-8
D. Jentz
Advance
WWF State Greco Tournament
Cadet
152
04/18
W
F 7-2 0:11
D. Rose
---
WWF State Greco Tournament
Cadet
152
04/05
L
MD 9-1
J. Ellingwood
IL-Martinez elite
Asics USAW Folkstyle Nationals
Round 10
160
04/05
W
F 0-0 0:18
G. Chase
IA-Panorama
Asics USAW Folkstyle Nationals
Round 8
160
04/05
L
MD 16-2
D. Peterson
WI-Wisconsin Rapids
Asics USAW Folkstyle Nationals
Round 7
160
04/05
W
F 0-0 1:39
A. Berger
IA-Waverly Area Wrestling club
Asics USAW Folkstyle Nationals
Round 4
160
03/02
L
DEC 10-5
C. Anderson
Clear Lake
WIAA Team State
D2/D3 - Semi-Finals (Sat 1 p.m.)
160
2006-2007
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
05/05
L
DEC 7-5
C. Tims
Iowa
Northern Plains Jr. Men`s & Wm Freestyle
Junior Schedule
145 lbs
05/05
L
TF 7-0
J. Groth
Iowa
Northern Plains Jr. Men`s & Wm Freestyle
Junior Schedule
145 lbs
05/04
L
DEC 6-0
B. Fisher
Kansas
Northern Plains Junior Greco
Junior Schedule
145
05/04
W
F 9-6 1:23
T. Becker
Illinois
Northern Plains Junior Greco
Junior Schedule
145
05/04
L
TF 7-0
N. Flynn
Kansas
Northern Plains Junior Greco
Junior Schedule
145
05/04
W
DEC 5-2
M. Edgington
Iowa
Northern Plains Junior Greco
Junior Schedule
145
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024