picture of KASAI Pro 3

Completed, Aug 18, 2018
 

KASAI Pro returns to the Empire State in style on Saturday, August 18 for another event of professional no-gi grappling featuring an one-night tourney at 170lbs (77.1kg) to crown the first-ever KASAI World Welterweight Champion. 

August 18, 2018

All times EST (New York) 


6:00pm - Broadcast begins

6:14pm - Jon Potts (Monster MMA) vs Craig McDonald (Balance)

6:24pm - Jobany Rosario (Clockwork) vs Gannon Lang (Beta Academy)

6:34pm - Mikael Yahaya (Absolute MMA) vs JM Holland (10th Planet Jiu Jitsu Bethlehem) 

6:44pm - Randi Miley (Martial Way MMA/10th Planet JJ Bethlehem) vs Izabella Frezzo (Notorious MMA)

6:54pm - Joao Pereira (Igor Gracie) vs Carlos Rosado (Gracie Barra North Babylon)

7:04pm - Alex Miller (Hamptons BJJ) vs Nick Ronan (Serra BJJ)

7:14pm - Frank Rosenthal (Renzo Gracie Academy) vs Ashley Williams (Chris Rees Academy)

7:24pm - Ryan Quinn (Renzo Gracie Academy) vs Jon Blank (10th Planet BJJ)

7:34pm - Silvio Duran (Vitor Shaolin) vs Edu Golcalves (A-Force)

7:44pm - Junny Ocasio (Unity) vs Ethan Crelinsten (Tristar)


8:00pm - Main card begins, opening ceremony


8:20pm - Victor Silverio (Gracie Barra Northridge) vs PJ Barch (10th Planet BJJ)

8:30pm - Jason Rau (Serra BJJ and Renzo Gracie Academy) vs Renato Canuto (Checkmate)

8:40pm - Vagner Rocha (Vagner Rocha Martial Arts) vs Masahiro Iwasaki (Carpe Diem Japan)

8:50pm - Matheus Lutes (Marcelo Garcia) vs Marcin Held (Bastion TYCHY)


9:03pm -  Victor Silverio (Gracie Barra Northridge) vs Jason Rau (Serra BJJ and Renzo Gracie Academy)

9:13pm - Renato Canuto (Checkmate) vs PJ Barch (10th Planet BJJ)

9:23pm - Marcin Held (Bastion TYCHY) vs Masahiro Iwasaki (Carpe Diem Japan)

9:33pm - Vagner Rocha (Vagner Rocha Martial Arts) vs Matheus Lutes (Marcelo Garcia)


9:45pm - Super fight 1 John Calestine (Renzo Gracie Academy)  vs Gianni Grippo (Marcelo Garcia)


10:00pm - Victor Silverio (Gracie Barra Northridge) vs Renato Canuto (Checkmate)

10:10pm - Jason Rau (Serra BJJ and Renzo Gracie Academy) vs PJ Barch (10th Planet BJJ)

10:20pm - Matheus Lutes (Marcelo Garcia) vs Masahiro Iwasaki (Carpe Diem Japan)

10:30pm - Marcin Held (Bastion TYCHY) vs Vagner Rocha (Vagner Rocha Martial Arts)


10:45pm - Super Fight 2 AJ Agazarm (Gracie Barra) vs Gilbert Burns (Oriênte Jiu Jitsu)


11:00pm - Welterweight Championship final third place match


11:15pm - Super fight 3 Craig Jones (Absolute MMA) vs Rousimar Palhares (Brazilian Top Team)


11:30pm - Welterweight Championship final